Emelkedő adók, fokozódó adóellenőrzések és emelkedő bírságok

Ábrahám-Csengeri Anikó

Megszorítások és szigorítások a magyar gazdaságban

Még az inflációs hullám hatásaival küzd a magyar gazdaság, de a központi költségvetés hiánya június végére már 2 656,4 milliárd forintra nőtt, ami az éves előirányzat 105,6 százaléka. Ezek után menetrendszerűen jönnie kellett a megszorításoknak.

A kormány új intézkedéseket vezetett be, amelyek egyrészt plusz bevételt hoznak a költségvetésbe, másrészt bírságok emelésével kívánják ösztönözni a vállalkozások fizetési és adózási fegyelmét. Az idei évre a kormány 400 milliárd forint pluszbevételt remél a bejelentett plusz elvonásoktól.

A mulasztási bírságok megduplázása augusztus 1-től

Augusztus 1-jétől változtak az adózás rendjéről szóló törvény mulasztási bírságot érintő rendelkezései. A Kormány az orosz-ukrán háborúra hivatkozva megduplázza a mulasztási bírság mértékét

  • az általános esetekre,
  • a be nem jelentett alkalmazott foglalkoztatására,
  • valamint a számla-, nyugtakibocsátási és iratmegőrzési kötelezettség elmulasztására vonatkozóan.

Az új rendelet értelmében augusztus 1-jétől a jogszabálysértést elkövető adózók szigorúbb ellenőrzésekre és magasabb adóbírságokra számíthatnak.

Mostantól amennyiben egy adózó nem teljesíti megfelelően adókötelezettségeit, illetve a hiánypótlásra kötelező felhívásban foglaltaknak határidőre nem tesz eleget, akkor

  • természetes személyek esetében a korábbi 200.000 Ft helyett 400.000 Ft,
  • nem természetes személyek esetében pedig a korábbi 500.000 Ft helyett 1.000.000 Ft mulasztási bírságra számíthatnak jogszabály-sértésenként.
  • Amennyiben be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztatunk,
  • vagy nem, illetve nem megfelelően teljesítjük a számla-, nyugtakibocsátási és iratmegőrzési kötelezettségeinket, az adóhatóság revizorai a korábbi 1.000.000 Ft helyett azonnal 2.000.000 Ft mulasztási bírságot szabhatnak ki.
Külön figyeljenek a kockázatos besorolású adózók!

A kockázatos adózók számára különösen fontos adókötelezettségeik pontos teljesítése. Bár a jelenlegi rendelet „csupán” a mulasztási bírságot duplázta meg, az adózói minősítésre vonatkozó szabályok miatt ez az eredeti mulasztási bírság szankció háromszoros emelését is jelentheti.

Adóemelések augusztus 1-től: a banki tranzakciós illeték

Augusztus 1-től az alábbi tranzakciós illetékek emelkednek:

  • Általános esetben, beleértve az értékpapír-tranzakciókat is, az illeték mértéke 0,3 százalékról 0,45 százalékra nő, és a fizetési műveletenkénti felső korlát 20 ezer forintra emelkedik, a korábbi 10 ezer forintról.
  • Készpénzfelvétel esetén a pénzügyi tranzakciós illeték 0,6 százalékról 0,9 százalékra növekszik.

Az új szabályozás 2024. augusztus 1-jén lépett életbe. A kormány az intézkedéstől 2024-ben 85 milliárd forint többletbevételt vár, 2025-ben pedig a teljes évet tekintve az új szabály által beszedett többlet elérheti a 200 milliárd forintot.

A kormány fenntartja, hogy a pénzügyi tranzakciós illetéket a bankok és a pénzforgalmi szolgáltatók fizetik, nem pedig a lakosság vagy a vállalati szektor és törvényben rögzítették, hogy az idei évben ezt a megemelkedett adót nem lehet átterhelni a lakossági vagy vállalati ügyfelekre.

Új adó október 1-től: a banki kiegészítő tranzakciós illeték

Október 1-jétől egy kiegészítő illetéket is bevezetnek a valutaváltást tartalmazó ügyletekre, amelyet a meglévő tranzakciós illetéken felül kell megfizetni.

Az új szabály szerint, ha egy ügylet pénznemek közötti átváltást (konverziót) tartalmaz, beleértve a deviza swap-ügyleteket is, akkor az magasabb tranzakciós illetéket von maga után.

A kiegészítő illeték mértéke tranzakciónként 0,45 százalék lesz, legfeljebb 20 ezer forint összegig, a meglévő tranzakciós illetéken felül.

A tárca reményei szerint a kiegészítő tranzakciós illetékből származó plusz bevétel 2024-ben 7 milliárd forint, 2025-ben pedig már akár 30 milliárd forint is lehet.

A családok védelmében hozott intézkedések

  • A banki díjakra ársapka kerül bevezetésre: 2024-ben a számlavezetési és kártyahasználati díjakra stopot vezetnek be a lakossági kártyáknál és számláknál. Az NGM közleménye szerint a pénzügyi terhek növekedésének megakadályozása érdekében a kormány díjemelési stopot vezet be a lakossági fizetési számlákhoz kapcsolódó díjakra, költségekre és egyéb fizetési kötelezettségekre.
  • Továbbra is érvényben marad a tételes illeték a bankkártyák esetében: érintéses bankkártyáknál évente 500 forint, egyéb bankkártyáknál pedig 800 forint.
  • A kiegészítő tranzakciós illeték nem vonatkozik a bankkártyás tranzakciókra.
  • A jövőben a magánszemélyek átutalásai, postai befizetései és értékpapírügyletei esetében az illetékmentes határ 2,5-szeresére emelkedik, így a jelenlegi 20 ezer forintról 50 ezer forintra nő tranzakciónként.

Marad a banki extraprofit-adó

A kormány eredeti elképzelésével ellentétben meghagyja a banki extraprofit-adót. A bankok csak úgy csökkenthetik extraprofit-adó befizetési kötelezettségüket 2024-ben, ha növelik állampapír-állományukat azzal, hogy 2027 után lejáró állampapírokat vásárolnak.

A kormány elvárja, hogy ne csupán átrendezzék állampapír-portfóliójukat, hanem hosszú lejáratú állampapírok vásárlásával növeljék az összes állampapír-állományt.

A bankszektor számára 2024-ben tervezett teljes extraprofit-adó 260 milliárd forint, amely a meghatározott állampapír-vásárlás teljesítése esetén 50 százalékos adókedvezménnyel 130 milliárd forintra csökkenhet.

Várunk irodáinkban sok szeretettel akár ezzel, akár más témákkal kapcsolatban!
Mit mondanak rólunk az ügyfeleink? (rövid videó):

A szakképzési hozzájárulás alóli mentesülés azt is jelenti, hogy a KIVA alanyok
nem tarthatnak igényt a szakképzési hozzájárulási kötelezettséggel összefüggő normatív csökkentő tétel (vagy annak egy részének) visszaigénylésére sem.

2024-es áraink

Kérlek vedd figyelembe, hogy ha később olvasod a bejegyzést, az áraink közben változhattak. Áraink minden esetben egyéni megállapodás eredménye, az alábbi minimum árak kiindulásként szolgálnak. Az árak 2022. novembertől változtatásig érvényesek, az Áfát nem tartalmazzák.

Egyéni vállalkozó: 15 000 Ft-tól/hó
Egyéni vállalkozó átalányadózó: 22 000 Ft-tól/hó
Őstermelő (nem főállású): 10 000 Ft-tól/negyedév
Őstermelő (főállású): 30 000 Ft-tól/negyedév
Gazdasági társaság (Kft, Bt): 40 000 Ft-tól/hó
Adótanácsadás: 20 000 Ft-tól/óra
Éves zárás díja: 1 havi könyvelési díj
Bérszámfejtés: állandó 3 500 Ft/fő, alkalmi 3 500 Ft/fő

Kedvezményeink új ügyfeleink felé

Minden új ügyfelünknek a bérszámfejtését ingyen elvégezzük a 2023-as évben! Minél hamarabb leszel az ügyfelünk, annál több kedvezményre leszel jogosult.
Jelentkezz be ingyenes online vagy személyes konzultációnkra!

Kik vagyunk?

Ábrahám-Csengeri Anikó

Főkönyvelő, irodavezető
Közgazdász, Regisztrált mérlegképes könyvelő, Adótanácsadó

Vörös-Papp Gabriella

Könyvelő, bérszámfejtő
Mérlegképes könyvelő

Horváth Márta

Bérszámfejtő
Tb és bérügyi szakelőadó, Emberi erőforrás tanácsadó

Bálint Petra

Számviteli ügyintéző
Pénzügyi-számviteli ügyintéző

Fodor Vanessza

Adminisztrátor

Móricz Judit

Adminisztrátor

Küldd el nekünk ezt az űrlapot kitöltve, hogy felvehessük veled a kapcsolatot!

Szeretnél értesülni kedvezményeinkről és a legfrissebb adózási aktualitásokról? Iratkozz fel a kéthetente megjelenő hírlevelünkre!

Megosztási lehetőségek:

Figyelem! A bejegyzésre vonatkozó törvények és adószabályok változhattak a bejegyzés megírása óta. Kérjük kérdezze könyvelőjét vagy minket a bejegyzés aktualitásával kapcsolatosan!

Vélemények
Kövess minket
Iratkozz fel legfrissebb híreinkre és kedvezményeinkre
Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy megkapd a legfrissebb híreket és az aktuális kedvezményeinket!
Promotion nulla vitae elit libero a pharetra augue