A 2023-as őszi adócsomag sok olyan változást tartalmaz, amelyek egy része 2024. január 1-én lépett hatályba. Itt, a Prémium Audit Könyvelőiroda bejegyzésében részletezzük a legfontosabb változásokat a társaságok szempontjából. (1.rész)
◾️ Áfa bevallás: Friss alternatívák a bevallási kötelezettség teljesítéséhez
2024. január 1. után új opciók állnak rendelkezésre az ÁFA bevallási kötelezettség teljesítésére. A vállalkozásoknak mostantól háromféle módon van lehetőségük az adóhivatalhoz benyújtani az áfabevallásukat.
Az Általános Nyomtatvány Kitöltő Program (ÁNYK) által nyújtott bevallásbenyújtási lehetőség megmarad, továbbá kiegészül az eÁFA által biztosított webes felülettel és a gép-gép kapcsolaton keresztüli áfabevallási opcióval. A webes felületen az adóalany az adó- és vámhatóság által szolgáltatott elektronikus adatokat egészítheti ki vagy módosíthatja az adó megállapításához, nyilatkozhat az adólevonási jogáról és annak gyakorlásáról. A létrehozott adónyilvántartásból származó bevallástervezetet ugyanezen a felületen jóváhagyhatja bevallásként.
Az eÁfa M2M gép-gép kapcsolaton alapuló megoldás esetén az adóalany gépi interfészt alkalmazva továbbítja a fizetendő adó és az adólevonási jog alapját képező bizonylati szintű adatokat a közzétett módon és adatszerkezetben az állami adó- és vámhatóság részére. Ezen adónyilvántartásból származó bevallástervezetet gépi úton jóváhagyja bevallásként. Fontos megjegyezni, hogy az eÁfa rendszeren keresztül (web vagy M2M) teljesítő adóalany mentesül a belföldi összesítő nyilatkozat (M-lap) nyilatkozattételi kötelezettsége alól, amennyiben bevallási kötelezettségét az eÁfa rendszeren keresztül (web vagy M2M) teljesíti.
◾️ Adómentes és kedvezményes adókulcsú termékek
Adómentessé vált az emberi fogorvosi és fogtechnikusi tevékenység keretében nyújtott szolgáltatások és fogászati protézisek értékesítése. Ezen kívül az adómentesség kiterjed a hatósági engedéllyel ellátott sérült- vagy betegszállításra is, amelyet speciálisan erre a célra kialakított közlekedési eszközökkel végeznek.
A kedvezményes 18%-os áfakulcs vonatkozik mostantól a desszert jellegű sajtkészítményekre (túró rudi), míg az egyes művészeti alkotások importjának áfakulcsa 5%-ra csökken.
◾️ Az építési-szerelési szolgáltatások meghatározása és az ehhez kapcsolódó nyilatkozattételi kötelezettség kiterjesztése
Az adórendelkezések értelmében az ilyen jellegű szolgáltatásokat az „ingatlanra vonatkozó tevékenységként” határozza meg az Áfa törvény. Ide tartozik az ingatlanok építése, bővítése, átalakítása, bontása és rendeltetésének változtatása.
Az ingatlanra vonatkozó tevékenységek esetén az adót az igénybevevő fizeti, vagyis alkalmazzák a fordított adózás elvét, amennyiben a tevékenységhez hatósági engedély vagy bejelentés szükséges, és erről az adózó előzetesen és írásban köteles nyilatkozni. Azonban, ha az engedély vagy bejelentés a szolgáltatónál van, aki végzi az ingatlanra vonatkozó tevékenységet, a nyilatkozattétel kötelezettsége a szolgáltatóra hárul az igénybevevő felé. Tehát az ilyen szolgáltatások esetében a nyilatkozattétel felelőssége a szolgáltatót is érintheti, ha az engedélyezési vagy bejelentési kötelezettség kapcsolódik a tevékenységéhez.
◾️ A vállalkozás érdekében felmerülő költségek és ráfordítások körének csökkenése
Csökken a vállalkozások érdekében felmerülő költségek és ráfordítások köre. Alapvetően azok a kifizetett jogdíjak vagy kamatok nem minősülnek vállalkozás érdekében felmerülő költségnek vagy ráfordításnak, amelyeket olyan államokban lévő adóalanyoknak vagy telephelyeknek fizetnek, amelyek „adózási szempontból nem együttműködő államok” vagy olyan államok, ahol nincs társasági adó vagy annak mértéke nem éri el a magyarországi mértéket. Az „adózási szempontból nem együttműködő államok” listáját miniszteri rendelet határozza meg.
Ha a belföldi adóalany valós gazdasági vagy kereskedelmi előny érdekében fizeti a fenti jogdíjakat vagy kamatokat, akkor ezt a valós okot az éves adóbevallás határidejéig be kell bizonyítania információszolgáltatással. Ebben az esetben a fizetett kamatok és jogdíjak vállalkozás érdekében felmerülő költségnek minősülnek.
◾️ Az ellenőrzött külföldi társaság
Az eddigi jogszabályok értelmében az adómentes vagy nem adóköteles telephelyekkel kapcsolatos rendelkezések kizárólag az Európai Unió vagy az Európai Gazdasági Térség tagállamaira vonatkoztak, feltéve, hogy az illető állammal Magyarországnak volt adómentességre vonatkozó egyezménye. A korábbi szabály mostantól bármely olyan külföldi személy esetében alkalmazható, akinek az állandó telephelye az illetősége szerinti államban adómentes vagy nem adóköteles. Ennek a változtatásnak köszönhetően a jogszabály kevésbé függ az EU vagy az EGT tagállamaival kötött egyezményektől, és általánosabb elvek alapján határozza meg az adómentesség vagy adókötelesség körét.
◾️ K+F adókedvezmény
A globális minimális adó rendszerének bevezetésével 2024-től új adókedvezmény kerül bevezetésre a kutatás-fejlesztési tevékenységekhez.
Az új kedvezményt nem lehet egyidejűleg alkalmazni más K+F kedvezménnyel, mint például a K+F fejlesztési adókedvezmény, K+F TAO-adóalap kedvezmény, K+F szocho kedvezmény, K+F HIPA adóalap kedvezmény. Sorrendben az első helyen áll, és az adókötelezettség 100%-áig érvényesíthető a megfelelő mértékű elszámolható költség esetén az elszámolás évében, valamint az azt követő három évben. Ha a harmadik adóév végén még mindig fennáll az érvényes adókedvezmény, akkor azt az adóhatóság kifizeti az adózónak. Az új adókedvezmény a 2024-től származó elszámolható költségek esetében alkalmazható, és a támogatási intenzitás mértéke 10%.
◾️ A bejelentett részesedés
A globális minimumadó bevezetésével összefüggésben a jogszabálymódosítás lehetőséget biztosít a be nem jelentett részesedések egyszeri, utólagos bejelentésére. Azok a részesedések, melyek nem lettek bejelentve 2023. december 31-ig, utólagosan bejelenthetők lesznek a 2023. évi TAO bevallás határidejéig. Ennek eredményeként ezekre a részesedésekre is alkalmazható lesz az elidegenítéskori társasági adó alóli mentesség.
Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a társasági adót egyidejűleg meg kell fizetni a szerzési érték és az aktuális piaci érték közötti különbség 20%-ára vonatkozóan.
◾️ Érvényesíthető kedvezmény kedvezményezett foglalkoztatott után
A doktori (PhD) vagy ennél magasabb tudományos fokozattal vagy tudományos címmel rendelkező kutatók, fejlesztők, valamint a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény szerint doktori képzésben részt vevő hallgatók vagy doktorjelöltek foglalkoztatása után érvényesíthető kedvezmény személyenként a havi bruttó munkabérre vonatkozik, de havonta legfeljebb a minimálbér kétszereséig terjedhet.
2024. január 1-jétől a munkaerőpiacra lépők kedvezményét kiterjesztik a Magyarországgal határos nem EGT-államok (Ukrajna, Szerbia) állampolgárai számára is, így ezzel a kedvezménnyel már nemcsak a magyar állampolgárok, hanem a fenti országok állampolgárai is élhetnek. A kedvezmény mértéke az első két évben a munkabér, de legfeljebb a minimálbér összegét, majd a harmadik évben a munkabér, de legfeljebb a minimálbér fele lesz, és ezen összeget nem terheli szociális hozzájárulási adó (szocho) fizetési kötelezettség.
◾️ A légi személyszállítást végző vállalkozók kapcsán új telephely, árbevétel és adóalap-megosztási szabályok
A 2024. január 1-jétől hatályos rendelkezések értelmében légi személyszállítást végző vállalkozóként minősül az a vállalkozó, amelynek nettó árbevételének legalább 75%-a az adóévben légi személyszállítási szolgáltatásokból és ezekkel összefüggésben nyújtott egyéb szolgáltatásokból származik. Ezen vállalkozások esetében az említett szolgáltatásokból származó ellenérték nettó árbevételnek minősül, így az a helyi iparűzési adó alapját képezi.
A változások értelmében a légi személyszállítást végző vállalkozó telephelyeként számít azon önkormányzat illetékességi területe is, ahol a vállalkozó repülőtere található, amely a légiközlekedésről szóló törvény alapján rendelkezik. Ezzel párhuzamosan speciális helyi iparűzési adóalap-megosztási szabályok is bevezetésre kerülnek.
◾️ Illetékkel kapcsolatos változás
Az adótörvény kibővíti a vagyonátruházási illetékmentességet a CSOK (Családi Otthonteremtési Kedvezmény) igénybevételével vásárolt ingatlanokra. Ez az új otthonteremtési program, a CSOK Plusz, további szabályokat vezet be ezen kedvezmény alkalmazásával kapcsolatban.
Az új adótörvény tovább bővíti a meglévő illetékmentességi rendelkezéseket a kistelepüléseken elérhető családi otthonteremtési kedvezménnyel. Emellett a CSOK Plusz nevű új kamattámogatott kölcsön maximum 80 millió forintos illetékalapig kedvezményt biztosít az alacsonyabb értékű ingatlanok vásárlására vagy megszerzésére 2024-től kezdődően. Ezek az ingatlanok az érintett kormányrendeletben meghatározott értékhatár alatt kell, hogy maradjanak.
◾️ Közművezetékekkel kapcsolatos adó
2024. január 1-jétől a távközlési vezetékek tulajdonosaira nem vonatkozik a közművezetékes adó. Ezen felül, 2025. január 1-jétől a közművezetékek adójáról szóló 2012. évi CLXVIII. törvény teljes egészében elveszti hatályát.
◾️ A légitársaságok hozzájárulásáról és egyes adótörvények módosításáról szóló törvény
2024-től a légitársaságoknak csökkentett hozzájárulást kell fizetniük az Izraelbe és Törökországba induló járataik esetén.
A szakképzési hozzájárulás alóli mentesülés azt is jelenti, hogy a KIVA alanyok
nem tarthatnak igényt a szakképzési hozzájárulási kötelezettséggel összefüggő normatív csökkentő tétel (vagy annak egy részének) visszaigénylésére sem.
Kérlek vedd figyelembe, hogy ha később olvasod a bejegyzést, az áraink közben változhattak. Áraink minden esetben egyéni megállapodás eredménye, az alábbi minimum árak kiindulásként szolgálnak. Az árak 2022. novembertől változtatásig érvényesek, az Áfát nem tartalmazzák.
Egyéni vállalkozó: 15 000 Ft-tól/hó
Egyéni vállalkozó átalányadózó: 22 000 Ft-tól/hó
Őstermelő (nem főállású): 10 000 Ft-tól/negyedév
Őstermelő (főállású): 30 000 Ft-tól/negyedév
Gazdasági társaság (Kft, Bt): 40 000 Ft-tól/hó
Adótanácsadás: 20 000 Ft-tól/óra
Éves zárás díja: 1 havi könyvelési díj
Bérszámfejtés: állandó 3 500 Ft/fő, alkalmi 3 500 Ft/fő
Minden új ügyfelünknek a bérszámfejtését ingyen elvégezzük a 2023-as évben! Minél hamarabb leszel az ügyfelünk, annál több kedvezményre leszel jogosult.
Jelentkezz be ingyenes online vagy személyes konzultációnkra!
Főkönyvelő, irodavezető
Közgazdász, Regisztrált mérlegképes könyvelő, Adótanácsadó
Könyvelő, bérszámfejtő
Mérlegképes könyvelő
Bérszámfejtő
Tb és bérügyi szakelőadó, Emberi erőforrás tanácsadó
Számviteli ügyintéző
Pénzügyi-számviteli ügyintéző
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Figyelem! A bejegyzésre vonatkozó törvények és adószabályok változhattak a bejegyzés megírása óta. Kérjük kérdezze könyvelőjét vagy minket a bejegyzés aktualitásával kapcsolatosan!
Iratkozz fel, hogy megkapd rendszeres híreinket és aktuális kedvezményeinket
Design: IFM Group
Copyright © 2022 Minden jog fenntartva