Az osztalék

Ábrahám-Csengeri Anikó

Mi is az osztalék?

Az osztalék az az összeg, amelyet a nyereséggel rendelkező cég a tagjainak / részvényeseinek fizet akkor, amikor nyereséget ér el és arról úgy döntenek, hogy kiveszik a cégből.

Amikor egy vállalat profitot termel vagy többletbevételre tesz szert, annak egy jelentős részét visszaforgatja a vállalkozás fejlesztésébe, míg egy másik részét osztalékként kifizeti a tagoknak / részvényeseknek.

A társaság tagjait osztalék illeti meg a társaság felosztható és felosztandó tárgyévi adózott eredményéből, illetve a Számviteli törvény (2000. évi C. törvény a számvitelről) szerint meghatározott, szabad eredménytartalékkal kiegészített tárgyévi adózott eredményéből.

Mikor lehet az osztalékról dönteni?

Az osztalékról szóló döntést évente egyszer, a beszámoló elfogadásakor lehet meghozni. Ekkor a társaság legfőbb szerve határoz az osztalék mértékéről és kifizetéséről.

A hatályos előírások szerint az előző üzleti év adózott eredményével kiegészített szabad eredménytartalékot lehet figyelembe venni az osztalékról szóló döntés során.

2023-as osztalék

A normál naptári év szerint beszámolót készítő cégek a tavalyi beszámolót már véglegesítették. Az üzleti évet lezáró beszámoló elfogadásakor a társaság legfőbb szerve döntött az osztalék mértékéről és kifizetéséről.

Ki kaphat osztalékot?

A Ptk. alapján osztalékra az a tag jogosult, aki az osztalékfizetésről szóló döntés meghozatalakor a tagsági jogok gyakorlására jogosult a társasággal szemben.

Az osztalék alapja

A hatályos törvények szerint az osztalékról szóló döntés során figyelembe vehető az előző üzleti év adózott eredményével kiegészített szabad eredménytartalék.

Az osztalék mértéke

A számviteli törvény az osztalék mértékére vonatkozóan korlátot határoz meg: az osztalék figyelembevétele után a lekötött tartalékkal és a pozitív értékelési tartalékkal csökkentett saját tőke nem csökkenhet a jegyzett tőke alá. Ez egy fontos szabályozó eszköz, különösen akkor, ha a lekötött tartalék jelentős, például fejlesztési tartalék képzése esetén. A fejlesztési tartalék összegét a lekötött tartalékban kell elkülöníteni.

Fontos figyelembe venni, hogy a negatív eredménytartalék korlátozza az osztalékfizetés lehetőségét.

Az osztalék könyvelése és kifizetése

A megállapított és fizetendő osztalék összegét az erről szóló döntés napjával, a beszámolóval lezárt tárgyévet követő üzleti évben kell elszámolni a számviteli nyilvántartásokban.

Az osztalék számviteli elszámolása a beszámolót jóváhagyó tulajdonosi döntés alapján és annak időpontjával történik, eredménytartalékot csökkentő és kötelezettséget növelő tételként.

A 2023-ról készített beszámolóban megjelenő adózott eredmény osztalékként történő felhasználásáról a 2024-es beszámoló elfogadásakor kell dönteni.

A jóváhagyott osztalék előírása és kifizetése a jelenlegi szabályozások szerint időben elválhat egymástól. Nem szükséges azonnal rendezni, a kifizetések a cash-flow alapján ütemezhetők.

Mi történik a korábban kifizetett osztalékelőleggel?

Ha a tulajdonosok részére év közben közbenső mérleg alapján osztalékelőleg lett fizetve, fontos, hogy a beszámoló elfogadásakor az osztalékelőleg tényleges osztalékká váljon.

Ha a beszámoló alapján nincs fedezet, vagy a legfőbb szerv kisebb mértékű osztalékról dönt, akkor az osztalékelőleg nem válik osztalékká. Ebben az esetben az osztalékelőleg vagy a különbözet összege kölcsönnek minősül, amelyre kamatot kell felszámolni.

Várunk irodáinkban sok szeretettel akár ezzel, akár más témákkal kapcsolatban!
Mit mondanak rólunk az ügyfeleink? (rövid videó):

A szakképzési hozzájárulás alóli mentesülés azt is jelenti, hogy a KIVA alanyok
nem tarthatnak igényt a szakképzési hozzájárulási kötelezettséggel összefüggő normatív csökkentő tétel (vagy annak egy részének) visszaigénylésére sem.

2024-es áraink

Kérlek vedd figyelembe, hogy ha később olvasod a bejegyzést, az áraink közben változhattak. Áraink minden esetben egyéni megállapodás eredménye, az alábbi minimum árak kiindulásként szolgálnak. Az árak 2022. novembertől változtatásig érvényesek, az Áfát nem tartalmazzák.

Egyéni vállalkozó: 15 000 Ft-tól/hó
Egyéni vállalkozó átalányadózó: 22 000 Ft-tól/hó
Őstermelő (nem főállású): 10 000 Ft-tól/negyedév
Őstermelő (főállású): 30 000 Ft-tól/negyedév
Gazdasági társaság (Kft, Bt): 40 000 Ft-tól/hó
Adótanácsadás: 20 000 Ft-tól/óra
Éves zárás díja: 1 havi könyvelési díj
Bérszámfejtés: állandó 3 500 Ft/fő, alkalmi 3 500 Ft/fő

Kedvezményeink új ügyfeleink felé

Minden új ügyfelünknek a bérszámfejtését ingyen elvégezzük a 2023-as évben! Minél hamarabb leszel az ügyfelünk, annál több kedvezményre leszel jogosult.
Jelentkezz be ingyenes online vagy személyes konzultációnkra!

Kik vagyunk?

Ábrahám-Csengeri Anikó

Főkönyvelő, irodavezető
Közgazdász, Regisztrált mérlegképes könyvelő, Adótanácsadó

Vörös-Papp Gabriella

Könyvelő, bérszámfejtő
Mérlegképes könyvelő

Horváth Márta

Bérszámfejtő
Tb és bérügyi szakelőadó, Emberi erőforrás tanácsadó

Bálint Petra

Számviteli ügyintéző
Pénzügyi-számviteli ügyintéző

Fodor Vanessza

Adminisztrátor

Móricz Judit

Adminisztrátor

Küldd el nekünk ezt az űrlapot kitöltve, hogy felvehessük veled a kapcsolatot!

Szeretnél értesülni kedvezményeinkről és a legfrissebb adózási aktualitásokról? Iratkozz fel a kéthetente megjelenő hírlevelünkre!

Megosztási lehetőségek:

Figyelem! A bejegyzésre vonatkozó törvények és adószabályok változhattak a bejegyzés megírása óta. Kérjük kérdezze könyvelőjét vagy minket a bejegyzés aktualitásával kapcsolatosan!

Vélemények
Kövess minket
Iratkozz fel legfrissebb híreinkre és kedvezményeinkre
Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy megkapd a legfrissebb híreket és az aktuális kedvezményeinket!
Promotion nulla vitae elit libero a pharetra augue