2023. július 1-től Magyarországon az SZJA (személyi jövedelemadó) köteles kamatjövedelmeik után – az ingatlanalap befektetési jegyéből származó kamatjövedelmet kivéve – kivezetésig szociális hozzájárulási adót (szocho) kell fizetniük. Ennek mértéke a cikk megírásának pillanatában 13%. Most összefoglaljuk, hogy melyik befektetésre vonatkozik és hogyan lehet elkerülni.
2023. július 1-én hatályba lép a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény veszélyhelyzet ideje alatt történő eltérő alkalmazásáról szóló 205/2023. (V. 31.) Korm. rendelet, melynek értelmében az állampolgároknak a személyi jövedelemadó köteles kamatjövedelmeik után – az ingatlanalap befektetési jegyéből származó kamatjövedelem kivételével – a veszélyhelyzet ideje alatt átmenetileg szociális hozzájárulási adót kell fizetniük.
A kiterjesztett szocho a megtakarításokon elért kamatjövedelmekre terjed ki, hasonlóan a 15%-os kamatadóra. Tehát a befektetett pénzösszegek, megtakarítások tőkeösszege után tehát nem kell sem szocho-t, sem kamatadót fizetni, csak az azon realizált kamat vagy tőkenyereség után kell az adót fizetni. Kivételek persze vannak, ezeket be is mutatjuk ebben a bejegyzésben.
A szocho-t a 2023. július 1-től lekötött betétekből, vásárolt értékpapírokból illetve egyéb – a rendelet hatálya alá eső – befektetésekből származó kamatjövedelem után kell megfizetni az alábbiak szerint:
Általánosságban elmondható, hogy azok a megtakarítások és befektetések hozamait nem terheli az extra adó, ahol kamatadó fizetési kötelezettség sincsen. Ezeken kívül törvényi felmentést kaptak az ingatlanalapok befektetési jegyei és az állampapírok utáni hozamok. Ezek mellett az alábbi adómentes megtakarítások közül választhattok:
A szakképzési hozzájárulás alóli mentesülés azt is jelenti, hogy a KIVA alanyok
nem tarthatnak igényt a szakképzési hozzájárulási kötelezettséggel összefüggő normatív csökkentő tétel (vagy annak egy részének) visszaigénylésére sem.
Kérlek vedd figyelembe, hogy ha később olvasod a bejegyzést, az áraink közben változhattak. Áraink minden esetben egyéni megállapodás eredménye, az alábbi minimum árak kiindulásként szolgálnak. Az árak 2022. novembertől változtatásig érvényesek, az Áfát nem tartalmazzák.
Egyéni vállalkozó: 15 000 Ft-tól/hó
Egyéni vállalkozó átalányadózó: 22 000 Ft-tól/hó
Őstermelő (nem főállású): 10 000 Ft-tól/negyedév
Őstermelő (főállású): 30 000 Ft-tól/negyedév
Gazdasági társaság (Kft, Bt): 40 000 Ft-tól/hó
Adótanácsadás: 20 000 Ft-tól/óra
Éves zárás díja: 1 havi könyvelési díj
Bérszámfejtés: állandó 3 500 Ft/fő, alkalmi 3 500 Ft/fő
Minden új ügyfelünknek a bérszámfejtését ingyen elvégezzük a 2023-as évben! Minél hamarabb leszel az ügyfelünk, annál több kedvezményre leszel jogosult.
Jelentkezz be ingyenes online vagy személyes konzultációnkra!
Főkönyvelő, irodavezető
Közgazdász, Regisztrált mérlegképes könyvelő, Adótanácsadó
Könyvelő, bérszámfejtő
Mérlegképes könyvelő
Bérszámfejtő
Tb és bérügyi szakelőadó, Emberi erőforrás tanácsadó
Számviteli ügyintéző
Államháztartási ügyintéző
Számviteli ügyintéző
Pénzügyi-számviteli ügyintéző
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Figyelem! A bejegyzésre vonatkozó törvények és adószabályok változhattak a bejegyzés megírása óta. Kérjük kérdezze könyvelőjét vagy minket a bejegyzés aktualitásával kapcsolatosan!
Iratkozz fel, hogy megkapd rendszeres híreinket és aktuális kedvezményeinket
Design: IFM Group
Copyright © 2022 Minden jog fenntartva