A személyi jövedelemadó (rövidítve SZJA) egy minden magánszemélyt érintő adónem. 2023-ban van 1-2 változás a 2022-es bevalláshoz képest, emiatt olvasd végig a bejegyzést, hogy ne érjen kellemetlen meglepetés a bevallási határidő után.
Az SZJA a magánszemélyek jövedelmére kivetett adó, amit évente kell mindenkinek bevallani és befizetni a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV). 2023-ban a mértéke 15%. Alapszabály szerint a magánszemély minden jövedelme adóköteles. Ami ettől eltér, arról törvény rendelkezik.
Az SZJA-t mindenkinek egyszerre, jellemzően a naptári évet követő év május 20-ig kell bevallani, ám idén május 22-e a határidő.
Az SZJA adóbevallás tervezeteket, melyeket a NAV a nyilvántartásában szereplő, a munkáltatói, kifizetői bevallások, adatszolgáltatások adatai alapján állít össze, 2023. március 15-e után teszi közzé a NAV az erre létrejött eSzja felületen. Ezen a felületen 3 lehetőséged van: elfogadhatod, módosíthatod vagy kiegészítheted a bevallás tervezetedet.
Az eSZJA portálon a „Belépés”-re kattintva a rendszer az „AZONOSÍTÁSI SZOLGÁLTATÁSOK” oldalára irányít át, ahol megfelelő azonosítás után tudsz belépni. Belépés után tudod az SZJA tervezetedet átnézni, módosítani, kiegészíteni vagy jóváhagyni, valamint itt tudsz még az 1+1 százalék felajánlásáról is nyilatkozni.
A magánszemélyek 2023. március 16-áig kérhetik, hogy a NAV papíralapon küldje meg az adóbevallási tervezetet.
Az igénylés alapján adóbevallási tervezeted tértivevényes küldeményként 2023. április 30-áig kapod meg postán. 2023. március 16. után az adóbevallási tervezet kizárólag személyesen a NAV ügyfélszolgálatain kérhető és vehető át 2023. május 22-ig.
Sokan a március 16-ai határidő után fognak ügyfélkaput nyitni, így az adóbevallási tervezetük a NAV honlapján elérhető eSZJA-portálon nekik is megtekinthető, és szükség esetén módosítható lesz. A mai világban sokat egyszerűsíthetünk az életünkön az ügyfélkapu regisztrációval, mi ezt javasoljuk mindenkinek.
A NAV elkészíti a bevallás tervezetedet, amit már csak jóvá kell hagynod vagy módosítanod, esetleg kiegészítened.
Amennyiben magánszemélyként nem jelzel vissza a NAV-nak a bevallási határidőig, akkor automatikusan elfogadottnak tekintik az SZJA-bevallásodat.
A NAV a magánszemélyeken túl az egyéni vállalkozóknak és a mezőgazdasági őstermelőknek is elkészíti a bevallási tervezetüket, nekik azonban mindenképpen ki kell egészíteniük a tervezetet.
A nyilatkozatokat a NAV honlapjáról tudod letölteni. A nyilatkozatok típusa és kitöltése függ attól, hogy milyen kedvezményt szeretnél igénybe venni. A nyilatkozatok kitöltéséhez segítséget kaphatsz a NAV honlapján található útmutatókból, illetve videókból. Ha bizonytalan vagy, akkor fordulj a NAV ügyfélszolgálathoz vagy hozzánk és szívesen segítünk.
A nyilatkozat határidőn túli benyújtása jogvesztő hatályú, azaz érvénytelennek minősül és késedelmedet igazolási kérelemmel sem mentheted ki.
Több lehetőséged is van az SZJA-dat akár jelentősen is csökkenteni, ezek tételesen:
A családi kedvezmény az összevont adóalapot csökkenti, és mértéke attól függ, hogy magányszemélyként hány gyermek után vagy jogosult családi pótlékra, illetve hány olyan eltartott él a családban, akit a családi pótlék összegének meghatározása során figyelembe lehet venni.
A kedvezményezett eltartottak után érvényesíthető családi kedvezmény mértéke:
Ez az adóalap, ami azt jelenti, hogy ekkora tétel után nem kell megfizetned az SZJA-t.
Az így megspórolt SZJA:
Igénybe vehetik, akik először kötnek házasságot, életkori megkötés nélkül. A házaspárnak havonta 33 335 forint után nem kell SZJA-t fizetnie, így havonta nettó 5000 forinttal több lesz a számlára érkezett fizetés.
Azoknak jár, akik súlyos fogyatékossággal vagy betegséggel élnek. A kedvezmény összege jogosultsági hónaponként a minimálbér egyharmadának száz forintra kerekített összege, azaz 2022-ben havi 66 700 forint, 2023-ban 77 300 forint.
Igénybe vehetik, akik még nem töltötték be a 25. életévüket és rendelkeznek legalább középfokú végzettséggel vagy szakképesítéssel. A kedvezmény összege havonta legfeljebb a minimálbérnek megfelelő összegig terjedhet ki.
Azoknak jár, akik ebben a korcsoportban vállalnak legalább egy gyermeket és rendelkeznek legalább középfokú végzettséggel vagy szakképesítéssel. A havi kedvezmény összege legfeljebb kétszerese lehet a minimálbérnek.
A négy- vagy többgyermekes édesanyák életük végéig mentesülnek a kereső tevékenységből származó jövedelmük után fizetendő SZJA fizetése alól. A kedvezmény a vér szerinti és az örökbefogadott, illetve a már felnőtt gyermekek után is jár.
Az SZJA-kedvezményeknek van egy sorrendje, amit be kell tartanod. Előfordulhat, hogy egyik vagy másik kedvezményt már nem tudod miből érvényesíteni.
A kedvezmények érvényesítésének sorrendje:
Az adó-visszatérítések az öngondoskodási célú megtakarításokkal függnek össze. A nyugdíjcélú öngondoskodási formák, illetve az önsegélyező és egészségpénztárak nem csökkentik az összevont adóalapot, tehát az SZJA-t mindenképpen be kell fizetned év közben, de a következő évben visszaigényelhető ennek egy része, amit aztán a megtakarítási számlán írnak jóvá automatikusan.
Öngondoskodással kapcsolatos megtakarítással évente összesen 280 ezer forintot tudsz visszaigényelni az SZJA-dból, ehhez a maximumösszeghez viszont több megtakarítási formát kell egyszerre használnod, például egy nyugdíjbiztosítást és egy önkéntes egészségpénztárt. Nagyságrendileg a befizetéseid 20 százalékát tudod visszaigényelni.
A szakképzési hozzájárulás alóli mentesülés azt is jelenti, hogy a KIVA alanyok
nem tarthatnak igényt a szakképzési hozzájárulási kötelezettséggel összefüggő normatív csökkentő tétel (vagy annak egy részének) visszaigénylésére sem.
Kérlek vedd figyelembe, hogy ha később olvasod a bejegyzést, az áraink közben változhattak. Áraink minden esetben egyéni megállapodás eredménye, az alábbi minimum árak kiindulásként szolgálnak. Az árak 2022. novembertől változtatásig érvényesek, az Áfát nem tartalmazzák.
Egyéni vállalkozó: 15 000 Ft-tól/hó
Egyéni vállalkozó átalányadózó: 22 000 Ft-tól/hó
Őstermelő (nem főállású): 10 000 Ft-tól/negyedév
Őstermelő (főállású): 30 000 Ft-tól/negyedév
Gazdasági társaság (Kft, Bt): 40 000 Ft-tól/hó
Adótanácsadás: 20 000 Ft-tól/óra
Éves zárás díja: 1 havi könyvelési díj
Bérszámfejtés: állandó 3 500 Ft/fő, alkalmi 3 500 Ft/fő
Minden új ügyfelünknek a bérszámfejtését ingyen elvégezzük a 2023-as évben! Minél hamarabb leszel az ügyfelünk, annál több kedvezményre leszel jogosult.
Jelentkezz be ingyenes online vagy személyes konzultációnkra!
Főkönyvelő, irodavezető
Közgazdász, Regisztrált mérlegképes könyvelő, Adótanácsadó
Könyvelő, bérszámfejtő
Mérlegképes könyvelő
Bérszámfejtő
Tb és bérügyi szakelőadó, Emberi erőforrás tanácsadó
Számviteli ügyintéző
Államháztartási ügyintéző
Számviteli ügyintéző
Pénzügyi-számviteli ügyintéző
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Figyelem! A bejegyzésre vonatkozó törvények és adószabályok változhattak a bejegyzés megírása óta. Kérjük kérdezze könyvelőjét vagy minket a bejegyzés aktualitásával kapcsolatosan!
Iratkozz fel, hogy megkapd rendszeres híreinket és aktuális kedvezményeinket
Design: IFM Group
Copyright © 2022 Minden jog fenntartva