Előző cikkünkben már bemutattuk, hogy a KATA hogyan változik meg, leszűkül a magánszemélyek felé szolgáltatásra. Helyette egy kizárólag a magánszemélyek felé működtethető vállalkozási mód maradt, amivel várhatóan a korábbi KATA-sok kis része fog élni.
Na de akkor milyen lehetőségük lesz azoknak, akik szeretnének vállalkozások felé is számlázni szeptembertől?
Amiről most mindenki nagyon sokat beszél, és akár jó alternatíva is lehet, az az egyszerűsített átalányadózási rendszer, aminek részleteiről 2 részből álló teljes összefoglalót állítottunk össze.
Az átalányadózás egyéni vállalkozók és mezőgazdasági őstermelők által választható adózási módszer, azaz társas vállalkozások, így Bt-k sem választhatják.
Az átalányadó lényege, hogy tételes költségelszámolás helyett a vállalkozó tevékenységétől függően különböző mértékű költséghányaddal csökken a személyi jövedelemadó (SZJA) alapja, és az így csökkentett adóalap után kell megfizetni az SZJA-t, a TB járulékot illetve a szociális hozzájárulási adót (SZOCHO-t). 2022-től az átalányadózás szabályai jelentősen egyszerűsödtek, emiatt 2021-hez képest sokkal előnyösebb lett ez az adózási forma.
Az átalányadózást olyan egyéni vállalkozók választhatják, akiknek a bevételük az átalányadós adóév előtti adóévben nem haladta meg az éves minimálbér tízszeresét. A minimálbér 2022-ben havi 200 ezer forint, így az éves bevétel 2022-ben 24 millió forint lehet. Ez azért egy magasabb keret, mint amit a KATA nyújtott korábban.
Az egyéni vállalkozó vagy őstermelő tevékenysége határozza meg a költséghányad mértékét, aminek a lényege, hogy az összes bevétel hány százaléka után nem kell adót fizetni. Tehát ha a költséghányad 80%, akkor a szabály alapján a maradék 20% bevétel után kell csak adózni.
azok az egyéni vállalkozók vehetik igénybe, akik kizárólag kiskereskedelmi tevékenységet folytatnak, és ide tartoznak az őstermelők is. Számukra tehát az összes bevétel 90%-a költség, a maradék 10% után fizetnek csak adót.
azok az egyéni vállalkozók vehetik igénybe, akik kizárólag az alábbi tevékenységek egyikét folytatják:
az előző két kategóriába nem illeszkedő egyéni vállalkozók vehetik igénybe. Itt a bevétel 60%-a után kell adót fizetni, tehát ez a legnagyobb teherrel járó költséghányad a három közül.
Az alanyi adómentesség (ÁFA mentesség) éves határa 12 millió Ft. Figyelem! Figyelned kell arra, hogy ha 2022-ben KATA alany voltál, majd szeptembertől átalányadózású egyéni vállalkozóként folytatod, akkor a teljes éves bevételed (január 01-től december 31-ig) nem haladhatja meg a 12 millió Ft-ot!
Tehát, ha most KATA-sként aug. 31-ig leszámlázol 10 millió Ft-ot, akkor szeptembertől december végéig csak 2 millió Ft-ot tudsz majd alanyi adómentesen számlázni.
A heti 36 órát elérő munkaviszony vagy nappali hallgatói jogviszony mellett átalányadózó egyéni vállalkozók mentesülnek a kötelező minimum járulékok és adó fizetése alól az adómentes árbevételi értékhatárig.
• Nem főállású átalányadózó vállalkozóként teljes adó és járulékmentességet élvezel;
• Főállású átalányadózó egyéni vállalkozóként pedig SZJA mentes vagy.
Ez az árbevétel rész, ami SZJA-mentes lesz abban az esetben is, ha nem felelsz meg a járulékmentesség kritériumának, tehát nincs heti 36 órát elérő egyéb munkaviszonyod. Ez esetben csak a minimálbér/garantált bérminimum szerinti minimum tb-járulékot és szociális hozzájárulási adót kell havonta a fenti bevételi összeghatárig megfizetned.
Az átalányadózás további előnye lehet, hogy a nem adómentes jövedelemrész esetén fizetendő SZJA és TB járulék terhére egyéni vállalkozóként érvényesíthetsz bármely SZJA kedvezményt, akár a családi adó- és járulékkedvezményt is, amit KATA-sként nem vehettél igénybe.
Az SZJA rendszerében az alábbi adókedvezményeket érheted el:
Konzultáljunk, hogy a lehető legjobb megoldást alakítsuk ki a vállalkozásod számára. Online is könyvelünk az ország egész területén!
A szakképzési hozzájárulás alóli mentesülés azt is jelenti, hogy a KIVA alanyok
nem tarthatnak igényt a szakképzési hozzájárulási kötelezettséggel összefüggő normatív csökkentő tétel (vagy annak egy részének) visszaigénylésére sem.
Kérlek vedd figyelembe, hogy ha később olvasod a bejegyzést, az áraink közben változhattak. Áraink minden esetben egyéni megállapodás eredménye, az alábbi minimum árak kiindulásként szolgálnak. Az árak 2022. januártól változtatásig érvényesek, az Áfát nem tartalmazzák.
Egyéni vállalkozó: 10 000 Ft-tól/hó
Egyéni vállalkozó átalányadózó: 18 000 Ft + Áfa-tól /hó
Őstermelő (nem főállású): 6 000Ft-tól/negyedév
Őstermelő (főállású): 15 000 Ft-tól/negyedév
Gazdasági társaság (Kft, Bt): 25 000 Ft-tól/hó
Adótanácsadás: 20 000 Ft/óra
Éves zárás díja: 1 havi könyvelési díj
Bérszámfejtés: állandó 3 000 Ft/fő, alkalmi 450 Ft/fő/bejelentés
Minden új ügyfelünknek a bérszámfejtését ingyen elvégezzük a 2022-es évben! Minél hamarabb leszel az ügyfelünk, annál több kedvezményre leszel jogosult.
Jelentkezz be ingyenes online vagy személyes konzultációnkra!
Főkönyvelő, irodavezető
Közgazdász, Regisztrált mérlegképes könyvelő, Adótanácsadó
Könyvelő, bérszámfejtő
Mérlegképes könyvelő
Könyvelő
Számviteli szakügyintéző, Tb-bér ügyintéző
Bérszámfejtő
Tb és bérügyi szakelőadó, Emberi erőforrás tanácsadó
Számviteli ügyintéző
Államháztartási ügyintéző
Számviteli ügyintéző
Pénzügyi-számviteli ügyintéző
Figyelem! A bejegyzésre vonatkozó törvények és adószabályok változhattak a bejegyzés megírása óta. Kérjük kérdezze könyvelőjét vagy minket a bejegyzés aktualitásával kapcsolatosan!
Iratkozz fel, hogy megkapd rendszeres híreinket és aktuális kedvezményeinket
Design: IFM Group
Copyright © 2022 Minden jog fenntartva