Hamarosan itt a 2023. október 20-a, amely az EPR (Kiterjesztett gyártói felelősség) rendszer első negyedéves adatszolgáltatásának határideje. Az érintetteknek legkésőbb 2023. október 20-ig kell teljesíteniük az adatszolgáltatási kötelezettséget!
Jelen kor egyik legkomolyabb problémája a hulladék megfelelő kezelésének hiánya. Az elmúlt évtizedekben a háztartások, intézmények és az ipar együttesen termelt hulladék mennyisége jelentősen megnőtt.
Sajnálatos módon az ipari és háztartási hulladék jelentős része még mindig nem kerül vissza az anyagok körforgásába, nem hasznosítják újra vagy nem dolgozzák újra, sőt energetikai célra sem használják fel. Ennek hiányában hatalmas terhet jelent a természetnek, ami veszélyezteti mindenki jövőjét.
2023 júliusától Magyarországon is alkalmazásra kerülnek az európai uniós hulladékgazdálkodási irányelvek, amelyek értelmében bizonyos termékek körforgásos hulladékkezelési költségei a gyártók és termelők felelősségébe tartoznak. Ezt az elvet nevezzük kiterjesztett gyártói felelősségnek, azaz EPR-nek (Extended Producer Responsibility).
Az EPR alapelve az, hogy a termékek életciklusának végén szükséges hulladékkezelés, beleértve a gyűjtést, a kezelést, az újrahasznosítást és az ártalmatlanítást, kizárólag a gyártókra vagy az első belföldi forgalomba hozókra háruljon, és nekik kelljen érte fizetniük. Alapvetően a gyártók felelősek a hulladékkezelés megszervezéséért és finanszírozásáért, habár az elsődleges szolgáltatást más is nyújthatja kollektív módon. Magyarországon a MOHU (Magyar Hulladékgazdálkodók Országos Szövetsége) szervezi meg az EPR alá tartozó gyártói kötelezettségeket, amelyeket a gyártók finanszíroznak.
2023. július 1-jétől a következő körforgásos termékeket előállító gyártókra vonatkozik regisztrációs és díjfizetési kötelezettség:
A 80/2023. KR, 16§., illetve a Ht. 2. § (1) 16 alapján:
A gyártóknak 2023. április 1-jétől a MOHU Partner Portálján kell regisztrálniuk annak érdekében, hogy kialakuljon a közvetlen kapcsolattartási felület a gyártói kötelezettségek végrehajtását végző koncessziós társasággal. Az egyéni teljesítők szintén ezen a platformon képesek a megfelelő termékterületeken egyedi teljesítési szerződések létrehozására.
Azonban lényeges megemlíteni, hogy a gyártónak vagy meghatalmazott képviselőjének a körforgásos termékekkel kapcsolatos tevékenységét megkezdés előtt kérelmeznie kell a nyilvántartásba vételt az országos hulladékgazdálkodási hatóságnál. Az egyéni teljesítők számára ezt az eljárást az MOHU-val kötött egyéni teljesítési szerződés bemutatásával kell végrehajtani.
A mennyiségi adatszolgáltatásra vonatkozó kötelezettséget a hatóság felé kell megtenni, és az adatokat a jogszabályban meghatározott körforgásos termékkódok logikája alapján kell benyújtani. A mennyiségi adatokat a koncessziós társaság a hatóságtól kapja meg, ami azt jelenti, hogy a MOHU felé nem lesz negyedéves jelentési kötelezettség. Az első adatszolgáltatás az eljárástervezet szerint 2023 harmadik negyedévére lesz köteles, és az adatszolgáltatási határidő minden negyedévet követő hónap 20-a lesz.
Minden olyan vállalkozásnak és szervezetnek adatszolgáltatási kötelezettsége van, amely a meghatározott HAK (Hulladék Azonosítási Kód) kóddal rendelkező termékekkel dolgozik, ideértve a forgalmazókat, hulladékhasznosítókat, önkormányzatokat és civil szervezeteket is.
A cégek különböző hulladékfajtákat kezelnek, attól függően, hogy milyen tevékenységet végeznek. Ezért fontos, hogy felkészüljenek a következő időszakra és teljesítsék az adatszolgáltatási kötelezettségüket.
Mindjárt itt az október 20-a, amely az EPR (Kiterjesztett gyártói felelősség) rendszer első negyedéves adatszolgáltatásának határideje. Ne felejtsd el teljesíteni az adatszolgáltatási kötelezettségedet!
A szakképzési hozzájárulás alóli mentesülés azt is jelenti, hogy a KIVA alanyok
nem tarthatnak igényt a szakképzési hozzájárulási kötelezettséggel összefüggő normatív csökkentő tétel (vagy annak egy részének) visszaigénylésére sem.
Kérlek vedd figyelembe, hogy ha később olvasod a bejegyzést, az áraink közben változhattak. Áraink minden esetben egyéni megállapodás eredménye, az alábbi minimum árak kiindulásként szolgálnak. Az árak 2022. novembertől változtatásig érvényesek, az Áfát nem tartalmazzák.
Egyéni vállalkozó: 15 000 Ft-tól/hó
Egyéni vállalkozó átalányadózó: 22 000 Ft-tól/hó
Őstermelő (nem főállású): 10 000 Ft-tól/negyedév
Őstermelő (főállású): 30 000 Ft-tól/negyedév
Gazdasági társaság (Kft, Bt): 40 000 Ft-tól/hó
Adótanácsadás: 20 000 Ft-tól/óra
Éves zárás díja: 1 havi könyvelési díj
Bérszámfejtés: állandó 3 500 Ft/fő, alkalmi 3 500 Ft/fő
Minden új ügyfelünknek a bérszámfejtését ingyen elvégezzük a 2023-as évben! Minél hamarabb leszel az ügyfelünk, annál több kedvezményre leszel jogosult.
Jelentkezz be ingyenes online vagy személyes konzultációnkra!
Főkönyvelő, irodavezető
Közgazdász, Regisztrált mérlegképes könyvelő, Adótanácsadó
Könyvelő, bérszámfejtő
Mérlegképes könyvelő
Bérszámfejtő
Tb és bérügyi szakelőadó, Emberi erőforrás tanácsadó
Számviteli ügyintéző
Pénzügyi-számviteli ügyintéző
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Figyelem! A bejegyzésre vonatkozó törvények és adószabályok változhattak a bejegyzés megírása óta. Kérjük kérdezze könyvelőjét vagy minket a bejegyzés aktualitásával kapcsolatosan!
Iratkozz fel, hogy megkapd rendszeres híreinket és aktuális kedvezményeinket
Design: IFM Group
Copyright © 2022 Minden jog fenntartva